13 érdekes tény Törökországról

1Annak ellenére, hogy Törökország a világ egyik leglátogatottabb országa, még mindig sok félreértés kering azoknak a körében, akik nem jártak még az országban. Ezért hogy teljes képet adjunk, egy listát állítottunk össze az ország legérdekesebb tényeiről. Törökország hihetetlenül változatos, ezért nem lehetne egyetlen mondattal jellemezni. Ennek ellenére a következő tényekkel megpróbáljuk kiemelni az ország legfőbb jellemzőit és kedvet csinálni azoknak, akik még nem jártak Törökországban.

Földrajzi tények

  1. Törökország a világ 37. legnagyobb országa, területe 783 562 négyzetkilométer. Nagy kiterjedésének köszönhetően nyolc szomszédos országa van: Görögország, Bulgária, Grúzia, Azerbajdzsán, Örményország, Szíria, Irán és Irak.
  2. A nagy terület egyben azt is jelenti, hogy három éghajlat jellemző az országra: mediterrán, kontinentális és a fekete-tengeri klíma, amely mérsékelt és csapadékos egész évben. Szóval ügyelj arra, mit pakolsz a törökországi nyaralásodra, mivel amíg északon hideg és esős lehet az idő, addig az ország másik végében, a nyugati és déli partokon zavartalanul lehet napozni és úszni.
  3. A hatalmas területtel hosszú határsáv jár együtt, amelyből 7200 kilométer tengerparti szakaszt jelent. Törökországban összesen 444 strand nyerte el a Kék zászló minősítést, ami jól mutatja, hogy igen kedvelt tengerparti nyaralóhelyek. Tenger határolja az országot északról, nyugatról és részben délről is, így érthető, hogy az ország halfogyasztása igen jelentős.

Utazási tények

  1. 2014-ben Törökország volt a világ 6. leglátogatottabb országa, mintegy 39 millió – legnagyobb számban német és orosz – turistát jegyeztek ebben az évben. A leglátogatottabb város Isztambul, amelyet Antalya követ. Óceánjáró utasok tömege köt ki Kusadasıban az Égei-tengeren azért, hogy meglátogathassák Ephesus városának ősi maradványait.
  2. 2015-ben az isztambuli Atatürk reptér hivatalosan is a világ 11. legforgalmasabb reptere lett. Az utazóközönséget egyaránt alkotják belföldre és külföldre utazók, továbbá azok is, akiknek itt van csatlakozása. Sokan először ide érkeznek, hogy innen keressék fel más törökországi célállomásukat, például Kappadókiát.

Étel és ital

  1. Tudtad, hogy a törökök imádják a görögdinnyét? Annyira, hogy ők a világ második legnagyobb görögdinnye-termesztő nemzete Kína után. Nyáron az utakon könnyen találkozhatunk dinnyeszállító traktorokkal. A dinnyét súlyra árulják, a gyümölcs az egyik legideálisabb frissítő a nyári hőségben.
  2. A törökök a világ legnagyobb teafogyasztó nemzete Kínát és a briteket megelőzve. A legutóbbi adatok szerint az egy főre eső éves teafogyasztás 3,16 kg. Akármerre is jár az ember Törökországban, szinte biztos, hogy a helyiek teával fogják kínálni.

Történelmi tények

  1. Most következnek csak az igazán izgalmas tények! Régészek Göbeklitepénél i. e. 12 000-ből származó romokat találtak, tehát régebbieket, mint a Stonehenge. Törökország ad otthont a világ legrégebbi ember alkotta építményének ezzel igazolva számos korábbi elméletet, melyek szerint a mezopotámiai síkság, Törökország délkeleti része a civilizáció bölcsője.
  2. Törökország történelme a bibliai időkbe nyúlik vissza. Az ország égei-tengeri régiójában épült a világ első temploma, amelyről a Hét Gyülekezet néven esik említés a Jelenések könyvében, az Újszövetségben. Ráadásul több történész és tudós szerint is Noé bárkája Törökországban, az Ararát-hegyen köthetett ki. Szent Pál és Szent János is sok időt töltött Epheszosz ókori városában, és állítólag Szűz Mária is ezen a vidéken töltötte utolsó napjait egy kis kőházban.
  3. Törökországnak 16 az UNESCO által jegyzett világörökségi helyszíne van, és további 60 vár jóváhagyásra. Az UNESCO, az ENSZ család tagja, arra törekszik, hogy megóvja az egyetemes értékeket és megőrizze a kulturális sokszínűséget, örökséget. Törökország a program egyedülálló jelentkezője, mivel örmény, grúz és görög történelem is ötvöződik az ország saját történelmével, így változatos kulturális identitás alakult ki.

Történelmi alakok

  1. A zelai csata után (Zela a mai Törökország Tokat tartományában található), Julius Caesar levelet írt a római szenátusnak. Ez a levél tartalmazta az uralkodó leghíresebb kijelentését: „Jöttem, láttam, győztem”. Amíg Caesar a török partokhoz közel Égei-tengeren hajózott, szicíliai kalózok elrabolták, és egy kis öbölben tartották fogva. Szabadon engedéséért váltságdíjat követeltek, és nyilvánvalóan meglepődtek, amikor Julius közölte fogvatartóival, hogy nem kértek érte elég összeget és ragaszkodott ahhoz, hogy a kalózok több ezüstöt követeljenek érte váltságdíjként.
  2. Törökország délnyugati régiójában Nagy Sándor, a világ egyik leghíresebb hódítója, elvágta a híres gordiuszi csomót erős kardjának egyetlen ütésével. Az akkori legenda úgy tartotta, hogy aki képes véghezvinni ezt, az Ázsia királyává válhat. Ezért a hódító cselekedete nagy tiszteletet és elismerést váltott ki az emberekben.
  3. Tarsus déli körzetében bontakozott ki két világhírű hősszerelmes románca, mely végül mindkettejük öngyilkosságához vezetett. Időszámításunk előtt 41-ben Marcus Antonius hadvezér erre a vidékre hívatta Kleopátrát, Egyiptom királynőjét, hogy találkozzon vele. Együtt beutazták egész Törökországot, többek között meglátogatták Ephesus városát is. Alanyában Kleopátra után nevezték el a strandot, Mersinben pedig a városkapu állít emléket a királynőnek.

Forrás: adavegastravel.com

Fordította: Lantos Ágota – Türkinfo