Isztambul történelmének 7 fontos nőalakja

Isztambul történelmében számos olyan női szereplő van, aki megváltoztatta az előítéleteket, aki legyőzte a társadalom korlátait annak érdekében, hogy sikereket érhessen el.  Büszkék lehetünk az isztambuli nőkre, akik oly sok különböző területen taposták ki az utat mások előtt. 

Az Isztambuli Nők Múzeumának kurátora, Meral Akkent összeállította a város történelmének 7 legfontosabb női szereplőjének listáját.

Anna Comnena (1083–1153)

A világ első női történésze és női emlékiratírója

„Nagymamám akkor lépett a császári trónra, amikor szellemi ereje teljében volt.”

Anna Comnena olyan oktatásban részesült, mely alkalmassá tette arra, hogy bizánci császárnőként képes legyen majd helytállni hatalmas kiterjedésű – Olaszországtól Örményországig terjedő – birodalmáért. Ez azonban nem következett be, amikor fivére született. A bizánci nők ebben az időben kevés szociális joggal rendelkeztek. A korlátozások ellenére Anna Comnenát mégis a sikeres nők között tartjuk számon.

Zabel Yesayan (1878–1943) 

Első oszmán-örmény szocialista-feminista-pacifista női író 

„Tisztában vagyunk azzal, hogy a háború közepén vagyunk. Mi ennek ellenére folytatjuk nyugodt és egyhangú életünket.”

Az Üsküdarban született örmény író, költő, író és tanár a nemek közötti társadalmi egyenlőtlenségekkel foglalkozott, valamint az egyéni szabadság és a társadalom hagyományos elvárásai közötti ellentmondásokat elemezte.

Nuriye Ulviye Mevlan Civelek (1893–1964) 

Az Oszmán Birodalom első muzulmán feminista magazinjának alapítója 

„A feminizmus célja annak biztosítása, hogy a nők és a férfiak egyaránt boldogabb életet éljenek.”

Amellett, hogy 1913-ban önerőből létrehozta a Kadınlar Dünyası (Nők Világa) című újságot, a női ruhák reformjának megvalósítása érdekében oszmán női jogokkal foglalkozó egyesületet is alapított. Ezenkívül a nők foglalkoztatásának és oktatásának fejlesztése mellett is szót emelt.

Halet Çambel (1916–2014)

Az első női régész, aki kifejlesztette a „helyszíni védelmi” modellt Törökország első szabadtéri múzeumának létrehozásával. 

” Senki sem egyedül dolgozik”

Nemcsak Törökország kulturális örökségének megőrzésében és a hettita hieroglifák megfejtésében volt kiemelkedő szerepe, de ő volt az első muzulmán nő is, aki az 1936-os olimpián versenyzett, az első török ​​női vívó. Bár egy német tisztviselőnő meghívta Hitlerhez, a meghívást politikai okokra hivatkozva visszautasította.

Tülay German (1935–)

Az anatóliai pop első női képviselője 

„Ereimből lázadás, s nem vér fakad.”

Bár kezdetben jazzdalokat énekelt, később a török ​​népdalokhoz fordult, csodálva a bennük megtalálható ösztönös politikai tudatot. Lemezt adott ki Nazım Hikmet, török ​​költő tiszteletére, rádió- és televízióműsorokat vezetett, és számos nemzetközi fellépést is vállalt egészen 1987-es utolsó koncertjéig.

Karen Şarhon (1958–)

Az első női zsidó akadémikus, Törökország első szefárd zenekarának alapítója 

„A zene hidat teremt az emberek és a közösségek között.”

Şarhon 1978-ban alapította meg Törökország első szefárd zenekarát, a Los Pasharos Sefaradist, azzal a céllal, hogy a zsidóspanyol népdalokat kutassa, valamint új szerzeményeket alkosson a törökszefárd kultúra megújításának érdekében. Archívuma több mint 400 műből áll, és 300 koncertet adott mind Törökországban, mind külföldön.

Evrim Alataş (1976–2010) 

Törökország első kurd női forgatókönyvírója 

„Mostantól mindent meg akarok gyorsítani.”

Unokatestvérével írta meg az első kurd politikai film forgatókönyvét: „Min Dit – Diyarbakir gyermekei”. Tapasztalataikat megosztották egymással, majd ezeket ötvözve jelenítették meg a filmben. Az eredmény: két gyermek története, akik elvesztették szüleiket a diyabakıri harcok során. A film a 46. Altın Portakal Filmfesztiválon a zsűri Behlül Dal különdíját nyerte el.

Isztambul további hősnőinek adatait megtalálhatjuk a  Nők Múzeumának honlapján, ahol olvashatunk többek között: Theodore I-ről, a rászoruló női művészek első otthonának megalapítójáról; Refik Mevdudéról, az első muzulmán asszonyról, aki az oszmán birodalom első amatőr színésznője volt; Esma Ibretről, az első női kalligráfusról, valamint még sokan másokról.

Fordította: Lukács Eszter – Türkinfo

Forrás: The Guide Istanbul