Az ökológia, sport és fiatalság területein tevékenykedő Youthlympic csoport által megálmodott falu a fiatalok kibontakozását segítené. Zöldség-gyümölcs termesztésre, projektekre való koncentrációra, új ötletek megvalósítására és különböző kultúrából származó emberek megismerésére kíván ideális közeget teremteni. Az év minden részében látogatható terület a Youthlympic ötletdús sportrendezvényeinek is házigazdája lesz.
A friss diplomások „Mihez kezdjek az egyetem után?” kérdésére kész válaszai vannak Avcala Fiatalok Falvának.
„Itt mindig van helyed.” mondja. „Gyere, képezd magát, csatlakozz az oktatásokhoz!” teszi hozzá. „Táplálkozz organikusan, kapálj, olvass, keress munkát, fedezz fel új területeket és fejleszd magad a sajátodon, fogd a gitárod és rakj tábortüzet…!”
Az Artvinben megalapuló ökofalu szociális vállalkozás formájában fog működni. Az idegenforgalmi létesítményektől mentes területen az Erasmus+ Fiatalok lendületben projektet rendezik majd meg. A négy fő régióban megvalósuló projekt ökológiai, természetes és organikus módszerekkel tartaná fenn magát. Azon túl, hogy a fiatalok lesznek a középpontban, a társadalom minden rétegére nyitott, egy mind nemzeti mind nemzetközi szinten elismert védjegy megteremtése a cél. A szociális vállalkozás környezetbarát módon, megújuló energiaforrások felhasználásával fog működni.
Környezettan, fenntartható élet, „túlélés a természetben” oktatások és sportrendezvények után a fiatalok belevághatnak saját otthonuk megtervezésébe. Az Avcala Fiatalok Falva környezetbarát tereprendezéssel, fa raklapok kreatív felhasználásával két minimalista stílusú házból épül fel.
Törökország első ökofalvának alapjait 8 országból érkező 42 fiatal rakta le az Avcala fennsíkon június 15 és 26 között. Tevékenységeiket így foglalták össze a munkálatok megkezdése előtt:
- Ökológia, fenntartható életmód, túlélés a természetben, öko-építészet, öko-kísérlet és sport területeken átfogó oktatást és műhelyeket fogunk szervezni.
- Csapatunk a fent említett témákkal kapcsolatban érdekfeszítő programokat tervez. Az eseményekről összefoglalót készítünk a projekt végén, így később egyéni munkáitokban is felhasználhatjátok.
- A programokkal párhuzamosan megtanítjuk, hogyan kell fa raklapokból házat építeni. Az oktatás után 20 fős csapatokat alkotunk. Két épületet („Fiatalok Egyeteme”, „Fiatalok Központja”) fogunk létrehozni. A résztvevőktől gyakorlati ötleteket várunk. Pl.: „Egy ökofalu művelődési háza milyen rendezvényeknek adhatna otthont?” A természetben talált alapanyagokból névtáblát is fogunk készíteni az épületeknek. A fennsík közepén nem lenne rossz egy Youth Center, ugye?
- Az építkezés előtt apró fadarabokból makettet tervezünk. A biztonságtechnikai oktatás után irány a szántóföld! Mi is nagyon kíváncsiak vagyunk az eredményre.
- Természetesen nem „csak” házat fogunk építeni. A tereprendezés is ránk vár. Fa raklapokból ülőhelyek, kerevetek, asztalok fognak születni. A házakat 8 ország zászlójának rajza díszíti majd, előtte pedig veteményeskertek lesznek. A fa raklapokat lefestjük, vashordókra hatalmas betűkkel ráírjuk, hogy „Youth Village” és madártávlatból drónnal lefotózzuk.
- Hallottatok már a mohagraffitiről? Utolsó lépésként ezen módszer segítségével biztosítjuk a házak és a föld természetes egyesülését. A mohagraffiti, – alkalmazzuk bárhol is -, másnapra zölddé varázsolja a környéket. Nézettek utána az interneten!
- Elérkeztünk a legutolsó felvonáshoz. Miután minden elkészült, megszervezzük falunk nyitóünnepségét. Vörös szalag? Naná, hogy lesz. Az est a sokszínű kultúrák jegyében fog telni. A különböző országokból érkező résztvevők ételeik, hagyományaik, népviseletük, táncaik világába vezetnek be bennünket. Mi a Fekete-tengert mutatjuk be a nagyérdeműnek.
A fiatalok falvával kapcsolatos további infóért kapcsolatba lehet lépni a szervezőkkel a közösségi médián – Twitter, Facebook – keresztül.
Forrás: gaiadergi.com
Kovács Dalma – Türkinfo