Törökország déli részén, Antalyában járunk. Abban a városban, ami a pergamoni király, II. Attalosz katonáit is elvarázsolta. Történt ugyanis, hogy a király parancsba adta embereinek, hogy keressék meg a földi paradicsomot, ők pedig ezt a földet – Antalyát – találták.
Attalosz király fenséges paradicsoma, Antalya, egyedülálló természeti szépségével és gazdag történelmével a török turizmus fővárosává vált. Az Antalyát körülvevő hegyek, fennsíkok, folyók, kanyonok, különleges fák, nemzeti parkok, csodás túra utak a természetet szerető turisták kedvelt célpontjai, de számos öböl és strand is található itt.
Azt mondják, Antalya háromszor nagyobb, mint a Közép-Anatóliában található Konya városa, mivel az itt élők a város részének tekintik az Antalyát körülvevő hatalmas hegyeket is. Antalya éghajlata és ökoszisztémája miatt megtehetjük akár azt is, hogy a napunkat a trópusi növények és bogarak tanulmányozásával kezdjük és a sztyeppei növények között fejezzük be. Ne feledjük, hogy az itt megtalálható 3000 növényfajból több mint 600 endemikus, vagyis csak ezen a helyen él.
A Karaın-barlangban látható 200.000 éves emberi lábnyomok bizonyítják, hogy Antalya az emberiség történelmének fontos állomása.
Ahhoz, hogy jobban megismerjük Antalya természeti és földrajzi adottságait, el kell látogatnunk a Karaın-barlanghoz, a Kırkgöz forráshoz, mely úgy néz ki, mint egy sasfészek és az ősi Termesszosz városához is.
A Beydaǧ Nemzeti Park, mely Antalya kikötőjétől Gelidonyáig terjed, több kisebb-nagyobb hegycsúcsnak ad otthont, melyek közül a legmagasabb a Tahtali (Olympos).
Igazi kiváltság a különleges természeti szépségű és történelmű ókori város, Phaselis által körülölelt, a nemzeti park határán lévő varázslatos öblök vizében megmártózni. De Antalya még ennél is többet nyújt a természet szerelmeseinek.
A Didek természetvédelmi területen található a világ legidősebb cédrusa, „Ambar Katran”. Az emlékfa 2331 éves, 320 évvel idősebb, mint Jézus, 220 évvel idősebb Julius Cézárnál és egyidős Nagy Sándorral.
Antalya egyedülálló cédrus- és fenyőerdőjével, és valódi paradicsoma a síkvidéki vegetációnak is.
A Földközi-tenger illatát szippanthatjuk magunkba gumifa levél és két szál levendulavirág főzetével.
A Kanyon Nemzeti Park Antalyától keletre helyezkedik el, egyike a világ tíz legnépszerűbb rekreációs parkjának. A nemzeti park Manavgatban található, ahová évente közel 1 000 000 turista érkezik. A raftingolás a Köprüçay-folyón a legnépszerűbb vízi sport. Érdemes megnézni Selge ősi városát is, ahova egy történelmi római hídon át juthatunk, de a Tazı-kanyon és a ciprus-erdők is a kihagyhatatlan látnivalók közé tartoznak.
A Szent Pál zarándokút a második legfontosabb kulturális túraútvonal Törökországban, ami szintén itt, Perge és Aszpendosz mellett kezdődik és egészen Yalvaçig tart. A két útvonal, különböző hosszúságú, mindenki eldöntheti, melyiken szeretne végigmenni. Az 500 km hosszú turistaúton sétálva megismerhetjük a régió földrajzi sokszínűségét és kulturális örökségét, miközben azon az úton járunk, melyen Jézus 12 apostolának egyike, Szent Pál is zarándokolt, aki a kereszténységet terjesztette Jeruzsálemtől Rómáig.
Ahhoz, hogy Antalya minden szépségét megismerjük, többször is el kell látogatni a régióba. Fel kell mászni a 3 000 m magas Kızlarsivrisi csúcshoz, a Tahtalıhoz vagy a Geyukbayırı sziklákhoz, kell egy sétát tenni a lükiai és a Szent Pál ösvényeken. Meg kell kóstolni a Korkuteli húsgombócot és a gömbei szorbetet. Serikben a vízesést, Karsban a Zöld-tavat sem szabad kihagyni. Érdemes felfedezni Antalya természeti kincseit és történelmét Karaıntól Kaleici-ig az Antalya Régészeti Múzeumban.
Forrás: Hürriyet Daily News
Kollár Kata – Türkinfo